TK20A60W5,S5VX
DigiKey Part Number
TK20A60W5S5VX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK20A60W5,S5VX
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO220SIS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20A (Ta) 45W (Tc) Through Hole TO-220SIS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK20A60W5,S5VX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 300 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
175mOhm @ 10A, 10V