TK20A60U(Q,M) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 36
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 123
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 835
In Stock: 1,110
onsemi
In Stock: 530
onsemi
In Stock: 563
Infineon Technologies
In Stock: 9,053
Infineon Technologies
In Stock: 453
Rohm Semiconductor
In Stock: 242
Rohm Semiconductor
In Stock: 196
In Stock: 181
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
N-Channel 600 V 20A (Ta) 45W (Tc) Through Hole TO-220SIS
TK20A60U(Q,M)
DigiKey Part Number
TK20A60UQM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK20A60U(Q,M)
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO220SIS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1470 pF @ 10 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 10A, 10V