TK15A60D(STA4,Q,M) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 67
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 78
Datasheet
In Stock: 1,789
In Stock: 1,030
Infineon Technologies
In Stock: 400
Infineon Technologies
In Stock: 430
Rohm Semiconductor
In Stock: 373
Rohm Semiconductor
In Stock: 325
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
In Stock: 197
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 603
N-Channel 600 V 15A (Ta) 50W (Tc) Through Hole TO-220SIS
TK15A60D(STA4,Q,M)
DigiKey Part Number
TK15A60D(STA4QM)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK15A60D(STA4,Q,M)
Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO220SIS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2600 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
370mOhm @ 7.5A, 10V