TK10A80W,S4X
DigiKey Part Number
264-TK10A80W,S4X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK10A80W,S4X
Description
MOSFET N-CH 800V 9.5A TO220SIS
Detailed Description
N-Channel 800 V 9.5A (Ta) 40W (Tc) Through Hole TO-220SIS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK10A80W,S4X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 450µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1150 pF @ 300 V
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 4.8A, 10V