TCR3RM29A,LF(SE
DigiKey Part Number
264-TCR3RM29ALF(SETR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR3RM29ALF(SECT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR3RM29ALF(SEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3RM29A,LF(SE
Description
IC REG LINEAR 2.9V 300MA 4-DFNC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFNC (1x1)
Category
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 300mA
Series
Current - Quiescent (Iq)
12 µA
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit, Enable
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V