TCR3RM18A,LF
DigiKey Part Number
264-TCR3RM18ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR3RM18ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3RM18A,LF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-DFNC
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFNC (1x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR3RM18A,LF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.13V @ 300mA
Mfr
Current - Output
Series
PSRR
100dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
4-DFNC (1x1)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V