LED50W-029-C1750 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 2
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 57
In Stock: 0
1.75A 14.5 ~ 29V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LED50W-029-C1750
DigiKey Part Number
LED50W-029-C1750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED50W-029-C1750
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-29V 1.75A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LED50W-029-C1750 Models
Category
Current - Output (Max)
1.75A
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
50 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
87%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Base Product Number
Voltage - Output
14.5 ~ 29V