D1MPAC2512QR010FA-T4
DigiKey Part Number
4463-D1MPAC2512QR010FA-T4TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-D1MPAC2512QR010FA-T4CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1MPAC2512QR010FA-T4
Description
RES 0.01 OHM 1% 3W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Element
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)