CD74HC423M96 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 4,884
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 2,327
Datasheet
Monostable Multivibrator 25 ns 16-SOIC
CD74HC423M96
DigiKey Part Number
296-CD74HC423M96TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-CD74HC423M96CT-ND - Cut Tape (CT)
296-CD74HC423M96DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HC423M96
Description
IC MMV 2-CIR 25-NS 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD74HC423M96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Propagation Delay
25 ns
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
5.2mA, 5.2mA
Series
Voltage - Supply
2 V ~ 6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Monostable
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)