Image for POE-HP-24I is not available
POE-HP-24I
DigiKey Part Number
POE-HP-24I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE-HP-24I
Description
POE INJECTOR 48W 24V DESKTOP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Passive Injector Data Rate
Category
Features
OCP, SCP
Manufacturer
TE Connectivity
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C
Packaging
Bulk
Efficiency
80%
Part Status
Active
Mounting Type
Desktop
Type
Passive Injector
Size / Dimension
3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, EN
Number of Ports
1
Note
AC Power Cord Included
Voltage - Output
24V
Input Connector
IEC 320-C14
Current - Output
2 A
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Power (Watts) - Per Port
48W