MT1000-1/16-X-SP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for MT1000-1/16-X-SP is not available
MT1000-1/16-X-SP
DigiKey Part Number
1111-MT1000-1/16-X-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT1000-1/16-X-SP
Description
MT1000-1/16-X-SP
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear 2500.0' (762.0m)
Category
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Mfr
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Series
Recovered Wall Thickness
0.010" (0.25mm)
Packaging
Spool
Material
Part Status
Active
Features
Abrasion and Cut Resistant, Fluid Resistant, Strain Resistant
Type
Color
Shrinkage Ratio
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Length
2500.0' (762.0m)
Shrink Temperature
155°C