BSTS-27X4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 268
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Panduit Corp
New Product
Image for BSTS-27X4 is not available
BSTS-27X4
DigiKey Part Number
1111-BSTS-27X4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSTS-27X4
Description
HEAT SHRINK TUBING AND SLEEVES B
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 2.700" (68.58mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.900" (22.86mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.155" (3.94mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion Resistant, Fluid Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
4.00' (1.22m)
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
2.700" (68.58mm)