Image for TU-40-050-28B is not available
TU-40-050-28B
DigiKey Part Number
TU-40-050-28B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TU-40-050-28B
Description
CABLE FLAT FLEX 40COND 0.050"
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Conductor 0.050" (1.27mm) Flat Flex Cable
Category
Jacket (Insulation) Material
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Conductor Material
Copper, Bare
Series
Voltage Rating
450 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Wire Gauge
28 AWG (Equivalent)
Number of Conductors
40
Conductor Thickness
0.005" (0.13mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Cable Width
1.99" (50.50mm)