RNF-100-3/16-BK-1IN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 8,463
Datasheet
Alpha Wire
Datasheet
3M
3M
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.187" (4.75mm) 2 to 1 Black 0.083' (25.40mm, 1.00")
RNF-100-3/16-BK-1IN
DigiKey Part Number
RNF-100-3/16-BK-1IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-3/16-BK-1IN
Description
HEATSHRINK 3/16" X 0.083' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Length
0.083' (25.40mm, 1.00")
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.187" (4.75mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.093" (2.36mm)