CGPT-1.5/0.5-0-SP
DigiKey Part Number
484-CGPT-1.5/0.5-0-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-1.5/0.5-0-SP
Description
HEAT SHRINK 1.5MM BLACK 1=1M
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.059" (1.50mm) 3 to 1 Black 1968.5' (600.0m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.018" (0.46mm)
Mfr
Material
Series
Color
Packaging
Spool
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Part Status
Active
Shrink Temperature
80°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
1968.5' (600.0m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.059" (1.50mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.020" (0.51mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2,400 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEAT SHRINK 1.5MM BLACK METER