BATTU-12.7/6.1-A1-2-STK
DigiKey Part Number
BATTU-12.7/6.1-A1-2-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BATTU-12.7/6.1-A1-2-STK
Description
HEATSHRINK 1/2" X 4' RED
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Red 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.043" (1.09mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.240" (6.10mm)