Image for 55A1821-20-9/96-9CS2275 is not available
55A1821-20-9/96-9CS2275
DigiKey Part Number
55A1821-20-9/96-9CS2275-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A1821-20-9/96-9CS2275
Description
CABLE 2COND 20AWG WHITE SHLD 50'
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable White 20 AWG Braid 50.00' (15.24m)
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
50.00' (15.24m)
Packaging
Bulk
Jacket Color
White
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Conductors
2 (1 Pair Twisted)
Jacket (Insulation) Thickness
0.0080" (0.203mm)
Wire Gauge
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.151" (3.84mm)