T9AV5L12-12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
T9AV5L12-12
DigiKey Part Number
PB2729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AV5L12-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T9AV5L12-12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Load - Max Switching
5540VA
Relay Type
Coil Current
77.4 mA
Coil Resistance
155 Ohms