T9AP5D52-12
T9AP5D52-12
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
T9AP5D52-12
DigiKey Part Number
PB310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AP5D52-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
5540VA
Coil Resistance
144 Ohms
Coil Current
83 mA