T92S7D22-110
DigiKey Part Number
PB1011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S7D22-110
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 110V
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 110VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Must Release Voltage
11 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
7.25 kOhms
Coil Current
15.5 mA