T92S7A22-24
DigiKey Part Number
PB488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S7A22-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
2.4 VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
36.6 Ohms
Coil Current
167 mA