T92S11D12-24
DigiKey Part Number
PB352-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S11D12-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T92S11D12-24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Current
70.8 mA
Coil Resistance
350 Ohms