SSRMP-240D10R
DigiKey Part Number
41-SSRMP-240D10R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRMP-240D10R
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Box
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C