SSRK-600D10
DigiKey Part Number
SSRK-600D10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRK-600D10
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 48-660V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 660 V
Series
Load Current
10 A
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C