SSRK-240D20
SSRK-240D20
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
SSRK-240D20
DigiKey Part Number
PB2562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRK-240D20
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 24-240V
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Category
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 240 V
Series
Load Current
20 A
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C