SSRD-240D40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Sensata-Crydom
In Stock: 10
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) x 2 Hockey Puck
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
SSRD-240D40
DigiKey Part Number
PB550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRD-240D40
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SSRD-240D40 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 15VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
40 A
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C