SSRA-240D2
DigiKey Part Number
PB1241-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRA-240D2
Description
SSR RELAY SPST-NO 2A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP
Category
Voltage - Input
4 ~ 10VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
2 A
Termination Style
PC Pin
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C