SR6B6K24
DigiKey Part Number
PB1313-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR6B6K24
Description
RELAY SAFETY 6PST 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR6B6K24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Must Operate Voltage
18 VDC
Series
Must Release Voltage
2.4 VDC
Packaging
Tube
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Part Status
Active
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mounting Type
Through Hole
Coil Current
33.3 mA
Coil Voltage
24VDC
Coil Power
800mW
Contact Form
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Coil Resistance
720 Ohms
Contact Rating (Current)
8 A
Base Product Number
Switching Voltage
400VAC - Max