SR4M4110
DigiKey Part Number
PB1308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR4M4110
Description
RELAY SAFETY 4PST 8A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 110VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR4M4110 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Must Operate Voltage
83 VDC
Series
Must Release Voltage
11 VDC
Packaging
Tube
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Part Status
Active
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mounting Type
Through Hole
Coil Current
7.3 mA
Coil Voltage
110VDC
Coil Power
800mW
Contact Form
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Coil Resistance
15.1 kOhms
Contact Rating (Current)
8 A
Base Product Number
Switching Voltage
400VAC - Max