RTE24024
RTE24024
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTE24024
DigiKey Part Number
PB989-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24024
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RTE24024 Models
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms