R10-E2Y2-V185 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | R10-E2Y2-V185-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R10-E2Y2-V185 |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Current 64.9 mA |
Mfr | Coil Type Non Latching |
Series | Termination Style PC Pin |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 9 VDC |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -55°C ~ 75°C |
Mounting Type | Contact Material Silver (Ag) |
Coil Voltage | Approval Agency CSA, UR |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Relay Type |
Contact Rating (Current) 3 A | Coil Resistance 185 Ohms |
Switching Voltage 120VAC - Nom | Base Product Number |