R10-E1Z4-V2.5K
DigiKey Part Number
PB2925-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1Z4-V2.5K
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R10-E1Z4-V2.5K Models
Category
Coil Current
19.2 mA
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Must Operate Voltage
36 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Socketable
Contact Material
Silver (Ag)
Coil Voltage
48VDC
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Relay Type
General Purpose
Contact Rating (Current)
2 A
Coil Resistance
2.5 kOhms
Switching Voltage
120VAC, 30VDC - Max
Base Product Number
Load - Max Switching
240VA, 60W