R10-E1X2-V185
DigiKey Part Number
PB125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1X2-V185
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Current
64.9 mA
Mfr
Must Operate Voltage
9 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
5 A
Coil Resistance
185 Ohms
Switching Voltage
120VAC - Nom