R10-E1X2-S3.2K
DigiKey Part Number
PB2903-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1X2-S3.2K
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Current
7.5 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage
Approval Agency
CSA, UR
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
5 A
Coil Resistance
3.2 kOhms
Switching Voltage
120VAC - Nom