PT270R24
DigiKey Part Number
PB1414-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT270R24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT270R24 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Packaging
Tray
Coil Insulation
Class F
Part Status
Active
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Mounting Type
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
12 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4800VA
Coil Resistance
192 Ohms
Coil Current
125 mA