PRDA-11AYA-120
DigiKey Part Number
PB1354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRDA-11AYA-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
12 VAC
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 45°C
Contact Rating (Current)
25 A
Switching Voltage
600VAC, 125VDC - Nom
Relay Type
Coil Current
85 mA
Coil Resistance
290 Ohms