KUP-14A15-12
DigiKey Part Number
PB1916-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14A15-12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 12VAC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
10.2 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
18 Ohms
Coil Current
230 mA