KUP-11D55-48
DigiKey Part Number
PB1470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-11D55-48
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Chassis Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
36 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
1.8 kOhms
Coil Current
26.7 mA