KUP-11D15-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Omron Automation and Safety
In Stock: 88
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
KUP-11D15-24
DigiKey Part Number
PB154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-11D15-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Detailed Description
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
472 Ohms
Coil Current
51 mA