KUP-11D15-12
DigiKey Part Number
PB153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-11D15-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
9 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
100 mA