KUMP-14D18-24
DigiKey Part Number
PB468-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUMP-14D18-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Resistance
472 Ohms
Coil Current
51 mA