KUEP-3D15-48
DigiKey Part Number
PB842-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-3D15-48
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (DM) (1 Form X) 48VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
36 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
150VDC - Max
Coil Resistance
1.8 kOhms
Coil Current
26.7 mA