KUEP-3D15-110 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (DM) (1 Form X) 110VDC Coil Socketable
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
KUEP-3D15-110
DigiKey Part Number
PB616-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-3D15-110
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 110V
Detailed Description
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
150VDC - Max
Coil Resistance
10 kOhms
Coil Current
11 mA