KHAU-17D18-24
DigiKey Part Number
PB3181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17D18-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
2.5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
690 Ohms
Coil Current
37.5 mA