KHAU-17A12-24
DigiKey Part Number
PB2212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17A12-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Packaging
Tray
Operate Time
13 ms
Part Status
Active
Release Time
6 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
52 mA