KHAU-17A12-120
DigiKey Part Number
PB456-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17A12-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Must Operate Voltage
102 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
3.9 kOhms
Coil Current
11 mA