KHAU-17A11N-120
DigiKey Part Number
PB141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17A11N-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHAU-17A11N-120 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Must Operate Voltage
102 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
2.5 A
Switching Voltage
240VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
11 mA
Coil Resistance
3.9 kOhms