KHAU-17A11-24
DigiKey Part Number
PB139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17A11-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHAU-17A11-24 Models
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Packaging
Tray
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
2.5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
52 mA