K10P-11D55-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
K10P-11D55-12
DigiKey Part Number
PB327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11D55-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms