K10P-11D15-24
DigiKey Part Number
PB325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11D15-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K10P-11D15-24 Models
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
37 mA
Coil Resistance
650 Ohms